Opis kierunku:

Celem studiów podyplomowych jest zapoznanie uczestników z zagadnieniem integracji sensorycznej oraz psychomotoryki, a także ich wpływem na rozwój ruchowy, poznawczy i emocjonalny dziecka.


Oprócz dyplomu ukończenia studiów; który poświadcza uprawniania do prowadzenia terapii i diagnozy integracji sensorycznej, absolwenci uzyskują:

  • Certyfikat Terapeuty Psychomotoryki,
  • Certyfikat z zakresu wspomagania rozwoju dzieci ze specyficznymi problemami w nauce - Szkolny Program Interwencyjny Sally Goddard Blythe oparty o integrację odruchów oraz ocenę neuromotorycznej gotowości do nauki przesiewowym INPP,
  • Certyfikat ukończenia kursu Terapii Ręki.

Wyjątkowym atutem tego kierunku jest możliwość, by studenci obserwowali sposób prowadzenia diagnozy i terapii integracji sensorycznej prowadzonej z dziećmi prezentującymi określone zaburzenia (dzieci są zapraszane na zajęcia). Dzięki temu od początku nabywana wiedza teoretyczna jest spójna z umiejętnościami praktycznymi.

 

Zagadnienia omawiane podczas studiów zostały dobrane w taki sposób, by wyposażyć uczestnika w wiedzę oraz umiejętności wykorzystywane w pracy zarówno w placówkach oświatowych, jak i prywatnych gabinetach. Zajęcia prowadzone są przez osoby, które są wieloletnimi, czynnymi terapeutami/nauczycielami, dzięki czemu uczestnicy mogą skorzystać z ich ogromnego doświadczenia. Uczestnicy mają również zapewniony udział w praktykach z zakresu SI, dzięki czemu zachowana zostaje spoistość pomiędzy zagadnieniami poznanymi podczas studiów, a ich wykorzystaniem podczas praktyk.  Kierunek objęty jest patronatem Polskiego Stowarzyszenia Psychomotoryki.

Dla kogo ten kierunek?

 

  • dla osób z wyższym wykształceniem magisterskim w dziedzinie pedagogiki,
  • dla pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, fizjoterapeutów, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli wychowania fizycznego.

Co zyskujesz?

  • Poznasz teoretyczne założenia metody integracji sensorycznej oraz psychomotoryki.
  • Zaznajomisz się z dysfunkcjami integracji sensorycznej i ich wpływem na funkcjonowanie dziecka.
  • Wykształcisz umiejętność wstępnego, przesiewowego rozpoznawania dysfunkcji integracji sensorycznej.
  • Wykształcisz umiejętność holistycznego spojrzenia na dziecko.
  • Poznasz metody pracy indywidualnej i grupowej z dzieckiem manifestującym sygnalizowane trudności.
  • Poznasz sposoby prowadzenia zajęć zgodnie z metodą psychomotoryki.
  • Poznasz mechanizmy i uwarunkowania rozwoju psychicznego oraz funkcjonowanie jednostki w różnych okresach życia.
  • Poznasz testy psychomotoryczne pomocne w ewaluacji postępu rozwoju emocjonalno-społecznego.
  • Zaobserwujesz, na podstawie studiów przypadków, objawy dysfunkcji SI towarzyszące dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Downa, autyzmem i innymi utrudnieniami w rozwoju. 
  • Odbędziesz praktyki, które przygotują Cię do podjęcia pracy terapeutycznej z dziećmi z zaburzeniami integracji sensorycznej oraz prowadzenia zajęć z psychomotoryki.

Studia idealne dla Ciebie!

Nie wiesz, na który kierunek się zdecydować? Skontaktuj się z Działem Studiów Podyplomowychsp@dsw.edu.pl

Bezpłatne szkolenia

Dlaczego jeszcze warto wybrać studia podyplomowe na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW? Ponieważ każdy uczestnik studiów ma możliwość bezpłatnie wziąć udział w aż 4 dodatkowych szkoleniach! Odbędą się one w trakcie jednego weekendu i nie będą ze sobą kolidować godzinowo. Po ukończeniu szkolenia otrzymasz certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. Więcej informacji o szkoleniach pod linkiem.

Formuły studiów podyplomowych

Studia podyplomowe na tym kierunku prowadzimy:
  • hybrydowo - zajęcia na tym kierunku prowadzone są częściowo online, a częściowo w salach wykładowych. Jako praktycy doskonale wiemy, że nie wszystkie treści, a przede wszystkim umiejętności, można przekazać tylko poprzez naukę online. Warsztaty i spotkania, których nie możemy przeprowadzić online, ponieważ utracą swoją wartość edukacyjną, będą przeprowadzone w salach DSW.

Program studiów

Program studiów podyplomowych na kierunku Integracja sensoryczna i psychomotoryka.

Liczba miesięcy nauki: 12
Liczba godzin: 380 + 60 godz. praktyk
Liczba zjazdów: 23
Liczba semestrów: 3
Zobacz program studiów

Wykładowcy

Anna Suchoń
Bogusława Mikołajczyk
Alicja Podstolec

Praktyk nauczania poprzez zachwyt, trenerka myślenia krytycznego, Superbelfer RP, Ambasador Wakelet, Nearpod Certified Educator, a także nauczycielka języka polskiego, traktująca swoje lekcje jak przygodę lub Spotkanie, które nie pozwala pozostać niezmienionym. W swojej pracy wykorzystuje...

Agnieszka Hodur

Fascynatka psychomotoryki oraz technologii komputerowej. Z tej fascynacji stworzyła e-psychomotorykę. Z tymi fascynacjami wiążą się ukończone przez nią studia – kierunek Informatyka i ekonometria na Akademii Ekonomicznej oraz Pedagogika specjalna na Akademii Pedagogicznej. Dodatkowo...

Anna Suchoń

Pedagog specjalny, posiada długoletnie doświadczenie w pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Adiunkt w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej. Tytuł psychomotoryka oraz gerontopsychomotoryka uzyskała na...

Krystyna Pawelec

Społeczny  psycholog kliniczny, pedagog, tyflopedagog, certyfikowany terapeuta integracji sensorycznej. Pracuje  z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W integracji sensorycznej pasjonuje się diagnozą i terapią małych dzieci. Pracowała w ośrodkach diagnostycznych i terapeutycznych,...

Bogusława Mikołajczyk

Nauczycielka biologii i przedmiotów zawodowych z zakresu bioanalityki i farmacji w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. 
Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim, na kierunku Biotechnologia roślin i mikroorganizmów. Absolwentka...

Poznaj innych wykładowców
Hand icon

Zainteresował Cię kierunek?
Zrób kolejny krok i zacznij studia na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu.

Zapisz się online

Kontakt

Na Twoje pytania odpowie Biuro Rekrutacji - Studia podyplomowe

Uwaga! W dniu 2 maja Biuro Rekrutacji jest nieczynne.

pok. nr 14 - parter
Strzegomska 55
53-611 Wrocław

E-mail: sp@dsw.edu.pl
Tel.: 539 670 452; 539 670 477;
Infolinia: 71 757 28 63

Godziny otwarcia:
  • pn: 09:00 - 16:00
  • wt-pt: 08:30 - 16:00
Pobierz stronę do PDF